Poziomy językowe A1, B2, C1… Co to znaczy i po co się używa?

Ucząc się języka w szkole czy na kursach często możemy natknąć się na oznaczenia A1, A2, B1, B2, C1, C2. Są one niczym innym jak po prostu poziomami językowymi. Te poziomy językowe pokazują w jakim stopniu znamy dany język obcy, chociaż trzeba pamiętać, że nie zawsze są one dokładne. Jak należy te poziomy rozróżniać? I czy warto się nimi kierować przy ocenie naszej znajomości języka obcego?

Poziom podstawowy

Pierwsze dwa poziomy językowe to A1 oraz A2. W skrócie można powiedzieć, że:

  • A1 – to poziom początkujący
  • A2 – to poziom podstawowy

Czym one się różnią? Na poziomie A1 potrafisz używać najprostszych, potocznych zwrotów. Nie umiesz jeszcze prowadzić długich rozmów, natomiast potrafisz się przedstawić, podać ogólne informacje o sobie lub też przywitać się i pożegnać. Jeśli chodzi o poziom A2, to tutaj już znasz podstawowe słownictwo z dnia codziennego i potrafisz rozmawiać na proste tematy takie jak twoje zainteresowania, oraz rozmawiać o najważniejszych potrzebach życia codziennego.

Poziom średniozaawansowany

  • B1 – poziom średniozaawansowany niższy
  • B2 – poziom średniozaawansowany wyższy

Są to już poziomy samodzielności językowej. Na poziomie B1 radzisz sobie z większością prostych sytuacji komunikacyjnych, używając jeszcze podstawowego słownictwa. Umiesz pogadać o istotnych wydarzeniach w twoim życiu, opisywać otoczenie, wyrażać nadzieję i emocje. Podczas podróży bez problemu dogadujesz się np. w restauracji, na dworcu, w sklepie czy u lekarza. Potrafisz opisywać swoje doświadczenia i rozmawiać na interesujące cię tematy. B2 to już poziom komunikatywny. Nie tylko potrafisz rozmawiać na codzienne tematy, ale również jesteś w stanie przeprowadzić głębszą dyskusję na tematy szczegółowe i abstrakcyjne. I to podając logiczne argumenty za i przeciw. Ze słuchu już rozumiesz większość, poza ewentualnie bardzo trudnymi, specjalistycznymi tematami. Mówisz płynnie i bez stresu.

Poziom zaawansowany

  • C1 – poziom zaawansowany
  • C2 – poziom biegły

Ten pierwszy to poziom bardzo zbliżony do poziomu rodzimego użytkownika języka. Jeśli znasz język na poziomie C1 to prawdopodobnie rozumiesz szeroką gamę skomplikowanych tekstów, znasz poniekąd słownictwo specjalistyczne z kilku dziedzin, czytasz książki w oryginale bez większych problemów, a w mowie potrafisz formułować bardzo złożone zdania. C2 z kolei to poziom wykształconego, rodzimego użytkownika języka. Rozumiesz wówczas wszystko co słyszysz lub czytasz, łącznie z tematami specjalistycznymi i wąskimi dziedzinami naukowymi.

Na jakim poziomie muszę znać język?

Zależy to od Twoich celów w nauce. Jeżeli chcesz się sprawnie komunikować w języku obcym, być może wystarczy ci poziom B2. Niektórzy jednak zadowolą się niższym poziomem. Jeśli twoim celem jest rozumienie książek w oryginale, prawdopodobnie będziesz musiał poświęcić mnóstwo czasu na szlifowanie języka. Niemniej jednak, aby się dogadywać nie trzeba wcale latami się uczyć.

Na naszych kursach językowych przykładamy dużą wagę do umiejętności mówienia. Dzięki temu zaczynasz mówić już od pierwszych lekcji! Jeśli chcesz trenować język pod czułym okiem doświadczonego lektora, zapisz się na bezpłatną lekcję próbną. Później zdecydujesz czy chcesz kontynuować naukę.

Słownictwo na maturę z angielskiego: Człowiek

Słownictwo na maturę z angielskiego. Niedługo matura? Czas na porządną…
Czytaj dalej

Podstawowe zwroty w języku hiszpańskim

Przed podróżą do Hiszpanii warto poznać podstawowe zwroty w języku…
Czytaj dalej

Czy warto uczyć się języka hiszpańskiego?

O języku hiszpańskim można by długo pisać. Język ten nie…
Czytaj dalej

Czy 1000 słów wystarczy, by nauczyć się języka obcego?

Czy wiesz, że wystarczy Ci zaledwie 1000 najczęściej używanych słów…
Czytaj dalej
secretcats.pl - tworzenie stron internetowych