Nie tylko piękny, ale i bardzo popularny język. Dogadamy się w nim w Hiszpanii, w większości krajów Ameryki Południowej (np. Peru, Argentyna), w Ameryce Środkowej (np. Panama, Kostaryka), a także w Ameryce Północnej (np. Meksyk, południe USA). Hiszpański jest też językiem urzędowym w jednym z afrykańskich państw - Gwinei Równikowej. Jest językiem ojczystym dla ponad 500 milionów ludzi na czterech kontynentach.
Hiszpański kojarzy nam się często ze słońcem, palmami, oraz wakacjami. Nic dziwnego, Hiszpania i kraje Ameryki Łacińskiej cieszą się niesamowitą popularnością. Z kolei kultura hiszpańska zyskuje entuzjastów na całym świecie. Na pewno znasz przynajmniej ze słyszenia jakieś hiszpańskie piosenki, a być może zdarzyło Ci się oglądać jakiś hiszpański film bądź serial? Pomyśl czy nie wspaniale byłoby rozumieć piosenki, seriale i móc dogadywać się w tym pięknym języku za granicą?
Posługując się językiem na tym poziomie znasz podstawowe i powszechnie używane zwroty i wyrażenia dotyczące życia codziennego. Umiesz przedstawić siebie oraz inne osoby. Potrafisz rozmawiać na tematy dotyczące Ciebie i Twojego najbliższego otoczenia. Jeśli chodzi o słuchanie, potrafisz zrozumieć proste wypowiedzi pod warunkiem, że są one wypowiadane powoli, a osoba z którą rozmawiasz jest gotowa swoją wypowiedź powtórzyć.
Na tym poziomie potrafisz zrozumieć trochę bardziej złożone wypowiedzi dotyczące życia codziennego. Umiesz porozumiewać się w prostych sytuacjach życiowych, np. umiesz coś zamówić w restauracji, opisać swoje podstawowe potrzeby, wyrazić opinię na jakiś niezłożony temat. Znacznie płynniej potrafisz wymieniać się informacjami z rozmówcą niż na poziomie A1. Znajomość słownictwa nie wychodzi poza tematykę związaną z rutyną dnia codziennego, szkołą, pracą, podróżami i innymi powszechnymi dziedzinami życia.
Poziom B1 to pierwszy poziom samodzielności językowej. Oznacza to, że posiadasz wystarczające umiejętności językowe do samodzielnego wyrażania swoich myśli, intencji i potrzeb w obcym języku. Na tym poziomie tworzysz już dłuższe wypowiedzi na tematy związane z życiem codziennym, pracą, czasem wolnym, szkołą, podróżami itp. Twoje zdania są spójne oraz potrafisz precyzyjnie wyrazić swoją opinię na jakiś prosty temat, a następnie ją uzasadnić. Przeważnie rozumiesz główne wątki wypowiedzi na tematy powszechne i codzienne, a przeprowadzenie dłuższej rozmowy z drugą osobą nie stanowi dla Ciebie większego problemu.
Podstawową różnicą między tym a poprzednim poziomem jest to, że na poziomie B2 potrafisz już zrozumieć złożone teksty o różnorodnej tematyce, w tym tej abstrakcyjnej. Rozumiesz teksty i wypowiedzi na tematy złożone dotykające takich aspektów życia jak kultura, nauka, życie społeczne, ekologia. Potrafisz omawiać podstawowe problemy dotyczące życia społecznego, przyrody, kultury i innych dziedzin, oraz proponować odpowiednie rozwiązania, a następnie je uzasadniać. Podczas rozmowy z drugą osobą, spontanicznie i płynnie potrafisz przekazywać informacje, i reagować na to co mówi do ciebie rozmówca.
Poziom C1 to poziom zaawansowany, zbliżony już do poziomu rodzimego użytkownika języka. Znając język na tym poziomie rozumiesz szeroki zakres trudnych i złożonych tekstów. Potrafisz dostrzec w tekście lub wypowiedzi ukryte znaczenia, metafory, ironię, sarkazm itd. Wypowiadasz się płynnie i spontanicznie na praktycznie wszystkie tematy dotyczące życia prywatnego i zawodowego. Twoje wypowiedzi są rozbudowane i szczegółowe. Potrafisz rozmawiać o złożonych kwestiach i sprawnie argumentować swoje zdanie.
Na poziomie C2 rozumiesz praktycznie wszystko co słyszysz i czytasz. Znasz nie tylko język, ale również posiadasz szeroką wiedzę na temat obszaru językowego gdzie się go używa. Rozumiesz teksty o bardzo złożonej tematyce, włączając w to teksty akademickie, specjalistyczne, filozoficzne i naukowe. Potrafisz omawiać trudne i skomplikowane kwestie z różnych dziedzin uwzględniając kulturę i poglądy rodzimych użytkowników języka. Wyrażasz swoje myśli bardzo płynnie i precyzyjnie, oraz potrafisz dopatrzeć się w wypowiedzi lub w tekście ukrytych znaczeń i metafor.
Początków języka hiszpańskiego można się dopatrzeć w okolicach V wieku, kiedy to z łaciny zaczął się wyodrębniać powoli osobny język. Łacina przez setki lat ulegała pewnym wpływom języków iberyjskich i celtyckich, a w pewnym stopniu również germańskich. Hiszpański jaki znamy dziś swoje korzenie ma w Kastylii, krainie historycznej która swoją nazwę zawdzięcza pokaźnej liczbie zamków. To tam należy doszukiwać się kolebki języka kastylijskiego, bowiem na jego dialekcie został oparty literacki język hiszpański. Dziś na ten język można mówić zarówno hiszpański, gdy odnosimy się do całego Królestwa Hiszpanii, bądź kastylijski, podkreślając tym samym jego historyczne pochodzenie.
Osobistego lektora, z którym będziesz poznawać język hiszpański
Możliwość używania języka w praktyce, poprzez udział w konwersacjach
Zajęcia dostosowane do Twoich potrzeb i celów w nauce
Miłą i przyjazną atmosferę na lekcjach
Menu
Dane kontaktowe
adres email: kontakt@el-domingo.pl